Zaburzenia snu
- Organiczne zaburzenia snu (G47) są objawem innego schorzenia psychicznego lub somatycznego,
- Nieorganiczne zaburzenia snu (F51) są odrębnym schorzeniem wywołanym czynnikiem emocjonalnym.
Przyczyny zaburzeń snu
Przyczyny zaburzeń snu są bardzo różne. Mogą być one jednym z objawów innego schorzenia ale coraz częściej problem łączony jest z obecnym stylem życia. Współczesne tempo życia, zmianowość pracy, ilość obowiązków i zajęć poza pracą utrudnia nam pogodzenie zegara biologicznego z porą dnia i nocy. Na bezsenność również duży wpływ ma stres oraz codzienne zmartwienia. Kłopoty ze snem dotyczący dziś każdą grupę wiekową, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najczęściej pacjenci mają problem z zaśnięciem jak i z szybkim wybudzaniem się i niemożnością ponownego zaśnięcia.
Higiena snu
Problemy ze snem łączą się również z naszymi złymi nawykami. Warto więc dbać o prawidłową higienę snu. Do prawidłowej higieny snu zalicza się:
- regularny rytm snu (kłaść się i wstawać o stałych porach);
- regularny rytm dnia (unikać drzemek, wprowadzić plan dnia);
- ciche miejsce przeznaczone do snu;
Przyczyny bezsenności, na które nie mamy wpływu
Jest jednak wiele przyczyn bezsenności na które nie mamy wpływy. Do takich przyczyn należą:
- somatyczne choroby;
- hałas, upał, częste zmiany stref czasowych;
- psychogenne (stres, konflikty, nadmiar obowiązków)
- psychotyczne (lęki, depresje, nerwice);
- konieczność przyjmowania różnych leków;
- przebyte urazy;
Leczenie zaburzeń snu (bezsenności):
Sen w naszym życiu jest niezmiernie ważny. Reguluje on pracę całego organizmu. Dlatego nie można bagatelizować zaburzeń snu. Najważniejsze w leczeniu jest ustalenie z czego dane problemy się biorą. Pozwala to wprowadzić skuteczne leczenie. Aż u 35-40% leczonych przyczynę dopatruje się w problemach emocjonalnych. Dlatego warto w tym czasie do kompleksowego leczenia wdrożyć również psychoterapię, która będzie miała na celu pomóc nam rozumieć i lepiej radzić sobie z naszymi emocjami. Przyczyni się to do skutecznego poradzenia sobie z bezsennością.