Seksuolog Wrocław

Problemów w sferze erotycznej życia doświadcza wiele osób. Z uwagi na ich intymny charakter, wielu z nas wstydzi się sięgnąć po pomoc specjalisty, gdy ta jest potrzebna. W rzeczywistości jednak nie ma się czego obawiać. Seksuolog – bo to to niego warto się zwrócić po wsparcie – udzieli pomocy, która pozwoli Ci odzyskać pełną radość życia. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię skłonić do wizyty u tego specjalisty.

Seksuologia jest wyjątkową dziedziną nauki, która czerpie przede wszystkim z medycyny, ale także z psychologii oraz innych nauk społecznych. Dzięki temu seksuolodzy spoglądają na problemy pacjenta w tzw. holistycznym ujęciu, a więc zarówno z perspektywy fizycznej, jak i psychicznej. To istotne, ponieważ problemy natury seksualnej mają różnorodne podłoże, a ich leczenie może wymagać zarówno zastosowania leków, jak i psychoterapii czy innych form pracy z pacjentem.

Z czym zatem może pomóc seksuolog? Wrocław, Warszawa czy mniejsze miasto – bez względu na lokalizację gabinetu, specjalista w tej dziedzinie udzieli wsparcia zawsze, gdy doświadczasz problemów w sypialni.

Najbardziej typowe problemy, z którymi pomoże seksuolog

Seksuologa interesuje pożycie intymne zarówno w ujęciu cielesnym, jak i psychologicznym. Dlatego na wizytę można zgłosić się m.in. z:

  • problemami z erekcją oraz/ lub wytryskiem – to bardzo typowa dolegliwość, której przyczyny mogą być związane np. z doświadczaniem dużego stresu, niehigienicznym trybem życia czy problemami w związku,
  • problemami z osiągnięciem orgazmu – dotyczą one zarówno kobiet, jak i mężczyzn i również mogą mieć podłoże psychologiczne, jak i fizyczne,
  • zaburzeniami popędu seksualnego – wówczas, gdy jest nietypowo wzmożony (uzależnienie od seksu) lub obniżony,
  • problemami z tożsamością seksualną / akceptacją swojej orientacji seksualnej czy płci,
  • zaburzeniami doświadczanymi podczas stosunku seksualnego – np. odczuwanie bólu podczas seksu, niemożliwość odbycia stosunku (pochwica).

Seksuolog udzieli również wsparcia osobom, które dopiero rozpoczynają współżycie seksualne lub np. miały długą przerwę w relacjach z partnerem i mają problemy z przełamaniem bariery intymnej.

Seksuolog: jak wygląda wizyta u tego specjalisty? (Przeczytaj także: Pierwsza wizyta u seksuologa)

Konsultacja seksuologiczna może budzić u pacjentów obawy. W końcu sfera erotyczna jest najbardziej intymnym obszarem naszego życia. A skoro tak, rozmowa na tematy z nią związane może być sporym wyzwaniem. Nie należy się jej jednak obawiać. Przede wszystkim dlatego, że seksuolog – jako ekspert w tej tematyce – do problemów pacjenta podchodzi i z dużą dozą empatii i otwarcie. Nie musisz się więc obawiać krytyki i oceniania. W zamian oczekuj zrozumienia i fachowych porad.

  • Wizyta u seksuologa rozpoczyna się wywiadem lekarskim – w jego trakcie specjalista poprosi Cię o przedstawienie problemu, z którym się zmagasz i zada dodatkowe pytania, które pozwolą mu postawić diagnozę.
  • Pytania, które zada seksuolog, mogą dotyczyć np. Twoich doświadczeń z seksem (np. związanych z pierwszym kontaktem intymnym z partnerem), a także Twojego zdrowia. Na jakość życia erotycznego wpływa bowiem również stan organizmu, a choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy schorzenia o podłożu hormonalnym mogą prowadzić do zaburzeń.
  • Seksuolog może zaoferować Ci leczenie w formie terapii przypominającej tę u psychologia lub psychiatry i, w razie potrzeby, dopełnić je leczeniem farmakologicznym. Być może zalecona zostanie Ci też wizyta u lekarza innej specjalności – tak, aby wyeliminować fizyczne podłoże zaburzeń natury seksualnej.

Pamiętaj: konsultacja przebiegnie w przyjaznej atmosferze, a gdy już uda Ci się przełamać obawy, krok po kroku przywrócisz sobie radość w życiu erotycznym.

Sylwia Szulc

psycholog, seksuolog kliniczny