Ortoreksja
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia.
Media coraz częściej promują zdrowy styl życia, który nastawiony jest na wysiłek fizyczny i zdrową żywność.
Oczywiście zachowując zdrowy rozsądek, spoglądając w statystyki (widząc jak bardzo rośnie odsetek osób otyłych), jest to jak najbardziej zasadne. Jednak coraz częściej do psychologa trafiają osoby, które nie radzą sobie wręcz z obsesyjnymi nawykami związanymi ze zdrowym żywieniem. Takie zachowania zaczynają mieć negatywny wpływ na życie emocjonalne i społeczne. Doprowadzają do unikania wielu sytuacji, spotkań z ludźmi.
Ortoreksja jest fiksacją na punkcie spożywania tylko i wyłącznie zdrowej żywności.
Z diety eliminowane są dosłownie wszystkie niezdrowe produkty. Wszystkie zasady żywieniowe zamieniają się w reżim. Osoby z tak rygorystycznym podejściem do żywienia nie są wstanie zjeść posiłków, które przygotowuje ktoś inny, stają się agresywne kiedy ktoś zaczyna się interesować tym co one jedzą. W efekcie często zaczynają unikać spotkać towarzyskich i wycofują się z relacji z ludźmi.
Warto pamiętać, że zaburzenia odżywiania są poważnym problemem społecznym. Przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Najczęściej mówi się o anoreksji. Jednak to nie jedyne zaburzenie odżywiania. Mamy jeszcze bulimie, zespół napadowego objadania się, zespół nocnego objadania się, czy selektywne zaburzenia objadania się.
Jeżeli zauważamy problem lub ktoś z naszych bliskich nam go sugeruje warto zgłosić się do psychologa i zaczerpnąć pomocy dietetyka. Zaburzenia te nie tylko wiążą się z utratą zdrowia fizycznego ale mają poważnym wpływ na zdrowie psychiczne.