Psychoterapeuta Wrocław

Dlaczego warto odwiedzić psychoterapeutę?

W ciągu ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się kultura korzystania z usług psychoterapeutów. Dlaczego? Psychoterapia dosłownie oznacza uzdrowienie duszy a współczesny psychoterapeuta we Wrocławiu konstruuje rozmowę w taki sposób, aby pomóc poradzić sobie z problemem lub rozwiązać dany problem. Kim dla pacjenta jest psychoterapeuta – mentorem, nauczycielem? Nie, psychoterapeuta nie udziela gotowych porad, nie uczy. Wraz z osobą, która korzysta z jego pomocy szuka rozwiązania problemów, pomaga zrozumieć i zaakceptować siebie i otaczającą sytuację, znaleźć siłę do działania.

W jaki sposób psychoterapeuta pomaga pacjentom?

W trakcie rozmowy psychoterapeuta jest świadomy swoich zadań oraz trzyma się określonej logiki i stylu komunikacji z pacjentem. W ten sposób psychoterapia różni się od przyjacielskiej komunikacji i szczerej rozmowy z towarzyszem podróży w pociągu. Psychoterapeuta we Wrocławiu jest potrzebny zarówno do rehabilitacji pacjentów z poważnymi chorobami, jak i do leczenia zaburzeń, które w taki czy inny sposób przeszkadzają w życiu, pracy, budowaniu relacji i angażowaniu się w kreatywność. Ogólnie psychoterapia poprawia jakość życia.

Głównym narzędziem psychoterapeuty jest rozmowa, która ma niewiele wspólnego ze zwykłą, codzienną rozmową.Terapeuta buduje rozmowę w określony sposób i w ramach etyki psychoterapii. Jego zadaniem jest zapewnienie wsparcia w procesie rozmów, zrozumienie przyczyn problemów i rozważenie możliwości ich rozwiązania, pomoc w znalezieniu wewnętrznych zasobów do pokonywania trudności i osiągania celów.

Główne powody kontaktu z psychoterapeutą

  • Stany depresyjne i brak pragnień, poszukiwania środków, aby się z nich wydostać i ukształtowania umiejętności przeciwstawiania się stresującym wpływom. Psychoterapeuta pomaga znaleźć środki na wyjście z sytuacji, przezwyciężyć bieżące trudności życiowe, sformułować cele i nakreślić kroki, które do nich prowadzą.
  • Dolegliwości niewiadomego pochodzenia – zdarza się, że osoba jest chora, źle się czuje, ale nie można jej zdiagnozować. Jeden specjalista przekierowuje do drugiego, drugi do trzeciego, aż krąg się zamknie. W tym przypadku źródłem dolegliwości fizycznych mogą być wewnętrzne przeżycia człowieka, często nieświadome. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć, co powoduje dyskomfort w jego psychice. I dalej pracują nad tym problemem, pozbywając się w ten sposób choroby fizycznej. Można, więc powiedzieć, że psychoterapeuta „leczy” dolegliwości o podłożu psychologicznym.
  • Ataki paniki, lęki i fobie z powodów psychologicznych.Takie przejawy nie pojawiają się znikąd i zawsze mają psychologiczną przyczynę. Psychoterapeuta wraz z pacjentem wyszukuje i rozpracowuje ten powód. Zwalczanie fobii i podobnych problemów objawowo jest bezużyteczne – trzeba znaleźć ich źródło.
  • Zaburzenia odżywiania – często przyczyną nadwagi lub niedowagi są nierozwiązane problemy wewnętrzne, konflikty. Psychoterapeuta pomaga znaleźć istotę problemu i go rozwiązać. Rezultatem jest normalizacja zachowań żywieniowych. Warto również zauważyć, że psychoterapeuta z powodzeniem leczy dysmorfię ciała.
  • Różnego rodzaju nałogi (alkoholizm, narkomania, hazard, jedzenie), których psychoterapeuta pomoże jak najbardziej bezboleśnie się pozbyć. Problem z nawykiem polega na tym, że jest on zakorzeniony w psychice człowieka. Aby porzucić nawyk, trzeba wpłynąć na psychikę, a to jest niezwykle trudne do zrobienia samodzielnie.
  • Trudności adaptacyjne, utrata oraz sytuacje, w których pacjenci wymagają specjalistycznego wsparcia. Powodem odwiedzenia psychoterapeuty jest również chroniczne zmęczenie układu nerwowego a także pojawianie się myśli samobójczych.

Wskazane jest zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty we Wrocławiu w przypadku zmiany nastroju, utraty zainteresowania życiem codziennym, pojawienia się skłonności do czynności obsesyjnych, nadmiernej agresywności i drażliwości.

Dlaczego warto iść do psychoterapeuty?

Przyczyny i cele mogą być różne. Warto udać się na konsultację do psychoterapeuty, jeśli coś danej osobie nie odpowiada, to trwa jakiś czas, a sytuacja się nie zmienia. Czym jest zdrowie psychiczne? To stan dobrego samopoczucia, w którym osoba realizuje swoje umiejętności, może wytrzymać stres życia, produktywnie pracować. Obecnie psychoterapia mocno wkroczyła w życie współczesnych ludzi, przestając być postrzegana, jako dziwaczny kierunek medycyny. Dobry specjalista pomaga człowiekowi rozwiązywać różne problemy. Psychoterapeuta jest jak dentysta czy terapeuta. Konsultacje u specjalisty często radykalnie zmieniają życie ludzi na lepsze, zmuszając do spojrzenia na rzeczy w nowy sposób, więc jeśli ktoś napotka jakiekolwiek problemy, powinien zacząć coś zmieniać, umówić się na wizytę do psychoterapeuty we Wrocławiu. W toku pracy psychoterapeutycznej pacjent uświadamia sobie swoje nieświadome postawy i zaczyna kontrolować zachowanie, ma wybór. Wymagania wobec siebie i innych stają się bardziej realistyczne.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta

Sylwia Szulc

psycholog, seksuolog kliniczny

Flora Woźnica

psycholog, psychoterapeuta dorosłych

Paulina Karbowska

psycholog, psychoterapeuta

Anna Szopa

psycholog

Hanna Bułacz

psychoterapeuta
w trakcie szkolenia