Psychoterapeuta Wrocław

Dlaczego warto odwiedzić psychoterapeutę?

W ciągu ostatnich lat w naszym kraju rozwinęła się kultura korzystania z usług psychoterapeutów. Dlaczego? Psychoterapia dosłownie oznacza uzdrowienie duszy a współczesny psychoterapeuta we Wrocławiu konstruuje rozmowę w taki sposób, aby pomóc poradzić sobie z problemem lub rozwiązać dany problem. Kim dla pacjenta jest psychoterapeuta – mentorem, nauczycielem? Nie, psychoterapeuta nie udziela gotowych porad, nie uczy. Wraz z osobą, która korzysta z jego pomocy szuka rozwiązania problemów, pomaga zrozumieć i zaakceptować siebie i otaczającą sytuację, znaleźć siłę do działania.

W jaki sposób psychoterapeuta pomaga pacjentom?

W trakcie rozmowy psychoterapeuta jest świadomy swoich zadań oraz trzyma się określonej logiki i stylu komunikacji z pacjentem. W ten sposób psychoterapia różni się od przyjacielskiej komunikacji i szczerej rozmowy z towarzyszem podróży w pociągu. Psychoterapeuta we Wrocławiu jest potrzebny zarówno do rehabilitacji pacjentów z poważnymi chorobami, jak i do leczenia zaburzeń, które w taki czy inny sposób przeszkadzają w życiu, pracy, budowaniu relacji i angażowaniu się w kreatywność. Ogólnie psychoterapia poprawia jakość życia.

Głównym narzędziem psychoterapeuty jest rozmowa, która ma niewiele wspólnego ze zwykłą, codzienną rozmową.Terapeuta buduje rozmowę w określony sposób i w ramach etyki psychoterapii. Jego zadaniem jest zapewnienie wsparcia w procesie rozmów, zrozumienie przyczyn problemów i rozważenie możliwości ich rozwiązania, pomoc w znalezieniu wewnętrznych zasobów do pokonywania trudności i osiągania celów.

Główne powody kontaktu z psychoterapeutą

  • Stany depresyjne i brak pragnień, poszukiwania środków, aby się z nich wydostać i ukształtowania umiejętności przeciwstawiania się stresującym wpływom. Psychoterapeuta pomaga znaleźć środki na wyjście z sytuacji, przezwyciężyć bieżące trudności życiowe, sformułować cele i nakreślić kroki, które do nich prowadzą.
  • Dolegliwości niewiadomego pochodzenia – zdarza się, że osoba jest chora, źle się czuje, ale nie można jej zdiagnozować. Jeden specjalista przekierowuje do drugiego, drugi do trzeciego, aż krąg się zamknie. W tym przypadku źródłem dolegliwości fizycznych mogą być wewnętrzne przeżycia człowieka, często nieświadome. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć, co powoduje dyskomfort w jego psychice. I dalej pracują nad tym problemem, pozbywając się w ten sposób choroby fizycznej. Można, więc powiedzieć, że psychoterapeuta „leczy” dolegliwości o podłożu psychologicznym.
  • Ataki paniki, lęki i fobie z powodów psychologicznych.Takie przejawy nie pojawiają się znikąd i zawsze mają psychologiczną przyczynę. Psychoterapeuta wraz z pacjentem wyszukuje i rozpracowuje ten powód. Zwalczanie fobii i podobnych problemów objawowo jest bezużyteczne – trzeba znaleźć ich źródło.
  • Zaburzenia odżywiania – często przyczyną nadwagi lub niedowagi są nierozwiązane problemy wewnętrzne, konflikty. Psychoterapeuta pomaga znaleźć istotę problemu i go rozwiązać. Rezultatem jest normalizacja zachowań żywieniowych. Warto również zauważyć, że psychoterapeuta z powodzeniem leczy dysmorfię ciała.
  • Różnego rodzaju nałogi (alkoholizm, narkomania, hazard, jedzenie), których psychoterapeuta pomoże jak najbardziej bezboleśnie się pozbyć. Problem z nawykiem polega na tym, że jest on zakorzeniony w psychice człowieka. Aby porzucić nawyk, trzeba wpłynąć na psychikę, a to jest niezwykle trudne do zrobienia samodzielnie.
  • Trudności adaptacyjne, utrata oraz sytuacje, w których pacjenci wymagają specjalistycznego wsparcia. Powodem odwiedzenia psychoterapeuty jest również chroniczne zmęczenie układu nerwowego a także pojawianie się myśli samobójczych.

Wskazane jest zwrócenie się o pomoc do psychoterapeuty we Wrocławiu w przypadku zmiany nastroju, utraty zainteresowania życiem codziennym, pojawienia się skłonności do czynności obsesyjnych, nadmiernej agresywności i drażliwości.

Dlaczego warto iść do psychoterapeuty?

Przyczyny i cele mogą być różne. Warto udać się na konsultację do psychoterapeuty, jeśli coś danej osobie nie odpowiada, to trwa jakiś czas, a sytuacja się nie zmienia. Czym jest zdrowie psychiczne? To stan dobrego samopoczucia, w którym osoba realizuje swoje umiejętności, może wytrzymać stres życia, produktywnie pracować. Obecnie psychoterapia mocno wkroczyła w życie współczesnych ludzi, przestając być postrzegana, jako dziwaczny kierunek medycyny. Dobry specjalista pomaga człowiekowi rozwiązywać różne problemy. Psychoterapeuta jest jak dentysta czy terapeuta. Konsultacje u specjalisty często radykalnie zmieniają życie ludzi na lepsze, zmuszając do spojrzenia na rzeczy w nowy sposób, więc jeśli ktoś napotka jakiekolwiek problemy, powinien zacząć coś zmieniać, umówić się na wizytę do psychoterapeuty we Wrocławiu. W toku pracy psychoterapeutycznej pacjent uświadamia sobie swoje nieświadome postawy i zaczyna kontrolować zachowanie, ma wybór. Wymagania wobec siebie i innych stają się bardziej realistyczne.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta

Sylwia Szulc

psycholog, seksuolog kliniczny

Marta Lang

psycholog, psychoterapeuta

Flora Woźnica

psycholog, psychoterapeuta dorosłych

Paulina Karbowska

psycholog, psychoterapeuta

Anna Szopa

psycholog