Zaburzenia osobowości w pigułce

Osobowość paranoiczna

Osobowość ta charakteryzuje się nadmierną podejrzliwością wobec innych ludzi, osoby te podejmują wiele irracjonalnych działań, które w ich mniemaniu chronią ich przed krzywdą ze strony innych ludzi i świata. W związkach również bywają podejrzliwe, co chwilę oskarżają partnera o zdradę, często źle odczytują ludzkie intencje.

Osobowość schizoidalna

Osoby z osobowością schizoidalną są często aspołeczne. Nie potrafią wchodzić w związki i relacje z innymi osobami, są indywidualistami, lubią spędzać czas w samotności. W pełni angażują się w pracę lub hobby, bywają niemili kiedy ktoś zakłóca ich spokój. Często dorzucają innych od siebie.

Osobowość unikająca

Osoby z osobowością unikającą bardzo boją się krytyki i oceny. Z tego też powodu unikają relacji z innymi ludźmi. Źródłem ich zachowania jest bardzo niska samoocena oraz lęk przed byciem odrzuconym. Z obawy przed rozczarowaniem nie wchodzą w żadne relacje.

Osobowość zależna

Osobowość zależna charakteryzuje się nadmierną zależnością w wieku dorosłym. Osoby te mają problem z samodzielnym decydowaniem o sobie oraz z posiadaniem własnego zdania. W różnych sytuacjach bywają bierni, bezradni, wymagają nieustannej pomocy. Pragną żeby ktoś ciągle ich wspierał, opiekował się nimi i decydował za nich. Mają poczucie, że bez wsparcia nie poradzą sobie swoim życiu.

Osobowość borderline

Osoby posiadające osobowość borderline (z pogranicza) mają dość cienką granicę między miłością a nienawiścią. W jednej chwili czują bardzo pozytywne emocje, a po chwili mogą czuć skrajnie negatywne emocje. Mają tendencje do podejmowania bardzo ryzykownych decyzji, często są one impulsywne. Miewają problemy z uzależnieniami. Bywają osobami uciążliwymi dla otoczenia, wszystko do dokoła siebie niszczą. Jednak sami dla siebie również są ciężarem.

Osobowość anankastyczna

Osoby osobowością anankastyczną sztywno trzymają się własnych reguł i nie potrafią być spontaniczni. Charakteryzują się nadmiernym perfekcjonizmem oraz potrzebą pełnej kontroli. Powodem sztywności, potrzeby kontroli jest lęk przed zmianami. Lęk bywa tak duży, że osoba ta często rezygnuje z kontaktów towarzyskich.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta