Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to coraz częściej występujący problem wśród młodzieży. Dotyczy częściej dziewcząt niż chłopców. Jest coraz więcej danych wskazujących na to, że anoreksja występuje u dzieci między 8 a 13 rokiem życia. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci w wieku dojrzewania. Występowanie w tym okresie jadłowstrętu psychicznego i innych zaburzeń odżywiania szacuje się na 0,5- 1% populacji młodzieży. Problem ten występuje również po tym okresie. Rozpowszechnienie tej choroby u osób dorosłych mieści się w przedziale 0,2- 08%.

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Do czynników ryzyka zalicza się:

  • cechy osobowości,
  • wydarzenia życiowe,
  • sytuację rodzinną,
  • powodzenie w szkole,
  • rodzaje oczekiwań społecznych oraz
  • szeroko rozumiane czynniki społeczno – kulturowe.

Anoreksja – przebieg choroby, jak rozpoznać

Anoreksja rozpoczyna się często od niewinnego odchudzenia. Zazwyczaj ma bardzo skryty początek, nawet sam pacjent nie widzi w swoim odchudzaniu problemu. Na początku najbliżsi również uważają, że pacjent efektywnie się odchudza. Niepokój pojawia się dopiero w momencie kiedy waga zaczyna skrajnie spadać w dół. W tym czasie chory odsuwa się od znajomych, od rodziny, skrupulatnie planuje sobie praktycznie każdą minutę dnia.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Leczenie zaburzeń odżywiania jest bardzo trudne. Z uwagi na częste skrajne wyniszczenie organizmu pacjent na początku bywa hospitalizowany, następnie powinien kontynuować leczenie poprzez opiekę psychiatryczną i psychoterapię. Nieleczona anoreksja lub inne zaburzenia odżywiania może wywołać wiele chorób lub nawet doprowadzić do śmierci.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta