Psycholog młodzieży

Pomoc przy rozwiązywaniu problemów przez psychologa dla młodzieży i nastolatków we Wrocławiu

Dojrzewanie to dość trudny etap kształtowania osobowości każdego człowieka. Nie bez powodu nazywany jest również przejściowym. W końcu to w tym okresie dziecko żegna się ze swoim dzieciństwem i stopniowo staje się dorosłe. Okres dojrzewania jest pełen kontrowersji. Często właśnie w tym okresie więź między rodzicem a dzieckiem zostaje zerwana, pojawia się wyobcowanie. W takiej sytuacji nie należy samodzielnie mierzyć się problemem, który sam nie zniknie, potrzebna jest konsultacja z psychologiem młodzieżowym we Wrocławiu. Nastolatkowie czują się samotni, natomiast dorośli z niezrozumieniem, a nawet irytacją, dostrzegają depresyjny nastrój dzieci. A często tylko psychoterapia dla młodzieży może pomóc rodzinie odzyskać harmonię.

Cel psychoterapii dla młodzieży Wrocław

Jak psycholog dla młodzieży może pomóc nastolatkowi pozbyć się lęków, problemów emocjonalnych i behawioralnych? Specjalista bierze pod uwagę jego indywidualne zdolności i osobliwości psychiki, potrafi pomóc rodzicom lepiej zrozumieć ich dziecko, jego pragnienia i potrzeby.

Główne problemy rozwiązywane przez psychologa dla nastolatków we Wrocławiu

  • Konflikty rodzinne, rozwód rodziców, utrata bliskich.
  • Problemy emocjonalne: lęki, agresja, wahania nastroju, zaburzenia snu, jąkanie, tiki a także fiksacja na punkcie spożywania tylko zdrowej żywności.
  • Trudności w komunikowaniu się z rówieśnikami i rodzicami (nadmierna izolacja, unikanie jakiejkolwiek krytyki, trudności w samodzielnym podejmowaniu decyzji).
  • Zmniejszone wyniki w nauce, brak chęci do nauki.
  • Skłonności samobójcze.

Jakie problemy pomoże rozwiązać psycholog młodzieżowy Wrocław?

Próby poszukiwania rozwiązań są nieregularne, tylko w okresach stresu emocjonalnego. Dopiero konflikt osłabł lub uspokoił się, rodzice decydują, że wszystko wróciło do normy, ale tylko do nowego wybuchu. Przenoszona jest odpowiedzialność na drugiego rodzica, co ostatecznie pozwala nastolatkowi na manipulowanie tym, kto jest teraz bardziej odpowiedni do dostosowania się do jego warunków. Emocje przytłaczają rodziców na tyle, że nastolatki także uczą się rozwiązywać problemy poprzez krzyki czy histerię, co często prowadzi do tego, że zamiast rozwiązywania nieporozumień dochodzi do poczucia rozpaczy lub wzajemnej izolacji. Z pomocą może przyjść psycholog dla młodzieży we Wrocławiu który potrafi zrozumieć cechy wieku nastoletniego, dlatego odkładanie decyzji na później może mieć niepożądane konsekwencje.

Dlaczego tak ważna jest pomoc psychologa młodzieżowego we Wrocławiu?

Zarówno młodsze, jak i starsze nastolatki potrzebują jak największej ostrożności i szczególnej uwagi ze strony rodziców. Jednocześnie równie ważne jest zapewnienie dojrzewającemu dziecku wystarczającej swobody i możliwość stawiania ograniczeń. Pozwala mu to stopniowo zmierzać w kierunku własnej autonomii, a jednocześnie zachować niezbędne wytyczne i wsparcie na tej trudnej drodze. Psycholog młodzieżowy we Wrocławiu zdaje sobie sprawę, że wszystkie to spada na barki rodziców, którzy przez długi czas będą musieli balansować z samym nastolatkiem między uzależnieniem a niezależnością.

Psycholog uzmysłowi rodzicom, że trudny nastolatek nie jest wcale mitem, ale częstą konsekwencją stylu rodzicielskiego, jaki oni praktykują z tym konkretnym dzieckiem. Należy pamiętać, że obecnie nastolatkowi bardzo trudno jest przystosować się do fizycznych, emocjonalnych i psychologicznych zmian, które towarzyszą jego rozwojowi, a w konsekwencji do tych trudnych warunków, jakich doświadcza na co dzień. Dlatego różnego rodzaju krzyki, kary i przymus tylko pogorszą sytuację, wywołując irytację i negatywny stosunek do rodziców. Nastolatek reaguje ostro na wszystko, co się dzieje, a każde zdarzenie, w którym czuje się niezrozumiały, nieakceptowany, odpowiada bólem w duszy. Każde nieostrożne słowo od rodziców lub otoczenia może uczynić ten ból nie do zniesienia i pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Warto zdecydować się na psychoterapię dla młodzieży we Wrocławiu i pomóc dziecku zrozumieć siebie i otaczający go świat.

Problemy z którymi przychodzą dzieci dorośli do psychologa dla młodzieży we Wrocławiu

Przede wszystkim, to wszystko, co wiąże się z przejawami różnych zaburzeń nerwicowych (obgryzionych paznokci, bezsenność, lęki itp.). A także wybuchowa mieszanka neurologicznych i psychologicznych cech dziecka to znaczy: bóle głowy, silne zmęczenie i słabe wyniki w nauce. Jeśli rodzice czują, że nie mogą pokonać tego trudnego okresu ze swoim dzieckiem, powinni natychmiast zwrócić się o pomoc do profesjonalnego psychologa młodzieżowego we Wrocławiu. Specjalna wiedza, połączona z profesjonalnym spojrzeniem na komunikację w rodzinie i stan każdego z jej uczestników, pomaga rozwiązać każdą sytuację, nauczyć się budować relacje z nastolatkiem i przy jak najmniejszych stratach pokonywać nieuchronny kryzys.

W jakich przypadkach konieczna jest konsultacja z psychologiem dla nastolatków?

  • Nastolatek jest wycofany. Dość alarmujący sygnał, jeśli to zachowanie nie było dla niego wcześniej charakterystyczne.
  • Nastolatek i komputer to niejednoznaczna przyjaźń, która może dostarczyć wiele przydatnych informacji i możliwość nawiązania ciekawych znajomości, a w innych okolicznościach sprowokować poważne zaburzenia psychiczne i skomplikować proces adaptacji dorastającej osoby.
  • Nastolatek kłamie. Jest to złożone zjawisko i może mieć różne przyczyny. W każdym razie oznacza to nieufność do bliskich i obecność problemów u dziecka. Chęć ukrycia prawdy może pojawić się spontanicznie lub świadomie, co jest dużo poważniejsze i wymaga natychmiastowej konsultacji z psychologiem dla nastolatków we Wrocławiu.
  • Jeśli nastolatek opuszcza szkołę. W takim przypadku problemy stają się oczywiste, najprawdopodobniej istnieją przez długi czas.

Niezależnie od tego, z czym rodzice i nastolatki mają do czynienia, ważne jest, aby jak najwcześniej skorzystać z wykwalifikowanej pomocy psychologa młodzieżowego we Wrocławiu. W przeciwnym razie grozi nie tylko całkowita utrata zrozumienia między nastolatkiem a jego otoczeniem, ale ostatecznie naruszenie procesu rozwoju i adaptacji dziecka.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta

Nicol Dobrowolska

psycholog

Anna Szopa

psycholog