Zaburzenia snu

Zaburzenia snu to coraz częściej pojawiający się problem. Znacząco odbija się on na codziennym funkcjonowaniu człowieka, często też na pewien czas całkowicie wyklucza nas z normalnego funkcjonowania. Rozróżniamy wiele rodzajów tego problemu. Najczęściej pacjenci uskarżają się jednak na bezsenność. Cierpi na nią aż 10% populacji osób dorosłych. Na podstawie klasyfikacji ICD 10 (Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych opracowanej przez WHO) zaburzenia snu dzieli się na dwa rodzaje:

  1. Organiczne zaburzenia snu (G47) są objawem innego schorzenia psychicznego lub somatycznego,
  2. Nieorganiczne zaburzenia snu (F51) są odrębnym schorzeniem wywołanym czynnikiem emocjonalnym.

Przyczyny zaburzeń snu

Przyczyny zaburzeń snu są bardzo różne. Mogą być one jednym z objawów innego schorzenia ale coraz częściej problem łączony jest z obecnym stylem życia. Współczesne tempo życia, zmianowość pracy, ilość obowiązków i zajęć poza pracą utrudnia nam pogodzenie zegara biologicznego z porą dnia i nocy. Na bezsenność również duży wpływ ma stres oraz codzienne zmartwienia. Kłopoty ze snem dotyczący dziś każdą grupę wiekową, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Najczęściej pacjenci mają problem z zaśnięciem jak i z szybkim wybudzaniem się i niemożnością ponownego zaśnięcia.

Higiena snu

Problemy ze snem łączą się również z naszymi złymi nawykami. Warto więc dbać o prawidłową higienę snu. Do prawidłowej higieny snu zalicza się:

  • regularny rytm snu (kłaść się i wstawać o stałych porach);
  • regularny rytm dnia (unikać drzemek, wprowadzić plan dnia);
  • ciche miejsce przeznaczone do snu;

Przyczyny bezsenności, na które nie mamy wpływu

Jest jednak wiele przyczyn bezsenności na które nie mamy wpływy. Do takich przyczyn należą:

  • somatyczne choroby;
  • hałas, upał, częste zmiany stref czasowych;
  • psychogenne (stres, konflikty, nadmiar obowiązków)
  • psychotyczne (lęki, depresje, nerwice);
  • konieczność przyjmowania różnych leków;
  • przebyte urazy;

Leczenie zaburzeń snu (bezsenności):

Sen w naszym życiu jest niezmiernie ważny. Reguluje on pracę całego organizmu. Dlatego nie można bagatelizować zaburzeń snu. Najważniejsze w leczeniu jest ustalenie z czego dane problemy się biorą. Pozwala to wprowadzić skuteczne leczenie. Aż u 35-40% leczonych przyczynę dopatruje się w problemach emocjonalnych. Dlatego warto w tym czasie do kompleksowego leczenia wdrożyć również psychoterapię, która będzie miała na celu pomóc nam rozumieć i lepiej radzić sobie z naszymi emocjami. Przyczyni się to do skutecznego poradzenia sobie z bezsennością.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta