Zdrada w związku
– i co dalej?

Zdrada to bardzo trudne doświadczenie w każdej relacji. Zaburza całe funkcjonowanie w związku. Doprowadzania do zburzenia zaufania, poczucia bezpieczeństwa. Nie zawsze jednak doprowadza do rozpadu związku. Warto do tego doświadczenia nabrać dystansu i spojrzeć na całą sytuację z boku. Często pozwala nam to wyciągnąć wnioski, zobaczyć co tak naprawdę w naszej relacji nie funkcjonowało. Podsumowując zdrada bywa dla związku również szansą na udoskonalenie naszej relacji.

Niestety zawsze pozostaje w naszej pamięci i wywołuje stały lęk przed utratą. Jednak często właśnie ten lęk pozwala nam dbać o związek, pielęgnować go i nie zaniedbywać. Najczęściej zdrada kojarzy nam się ze zdradą fizyczną. Jednak istnieje również zdrada emocjonalna.

Jakie są różnice między zdradą fizyczną, a emocjonalną?

Zdrada fizyczna łączy się z uprawianiem stosunku seksualnego z obcą osobą. Niszczy ona przede wszystkim sferę seksualną w naszym związku. Bywa jednorazowym wyskokiem, często łączy się z używkami. Zdrada emocjonalna natomiast zaburza sferę uczuciową. Fizycznie jesteśmy w związku ale uczuciami uciekamy w relację z inną osobą. Uważamy kogoś innego za lepszą osobę, mądrzejszą, bardziej atrakcyjną. Myślenie takie doprowadza do tworzenia się coraz większego dystansu między partnerami, często w sposób nieświadomy oddalamy się i pojawia się poważny kryzys w związku.

Przyczyny zdrady

Przyczyny zdrady bywają bardzo różne. Właściwie zawsze do zdrady przyczyniają się obydwie strony w relacji. Na ogół pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do ciągłego zaniedbywania siebie, uciekania od problemów, ciągłe awantury, narzekania. Kiedy już dojdzie do zdrady warto nie brnąć w stronę obwiniania siebie czy partnera, a zastanowić się dlaczego doszło do tej sytuacji. Po co właściwie zdradziliśmy. Zdrada pokazuje nam nasze potrzeby i pragnienia, które nie były z jakiś powodów realizowane w naszym związku. Często dopuszczamy się tak bolesnego dla drugiej osoby czynu bo nie umiemy rozmawiać o naszych uczuciach, potrzebach, więc łatwiej znaleźć je sobie na zewnątrz. To co wydarzy się dalej zależy od tego jak bardzo duże jest nasze cierpienie, a zarazem miłość, czy umiemy zaakceptować daną sytuację, wyciągnąć z niej wnioski, wybaczyć i wspólnie odbudowywać związek.

Warto w takich sytuacjach korzystać z pomocy psychologa. Na terapii uczyć się rozmawiać o uczuciach, o potrzebach i przy pomocy właśnie specjalisty doskonalić związek, gdyż brzemię zdrady bywa tak duże, że często własnymi siłami nam to nie wychodzi, nie mamy odpowiednich zasobów i siły.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta