Depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyczy 10- 20 procent młodych mam. W stanie tym matka czuje duży niepokój o dziecko, ma obniżony nastrój, jest płaczliwa i traci kontakt z niemowlakiem. Ma to związkiem między innymi z wahaniami hormonów przede wszystkim oksytocyny i prolaktyny.

Depresja poporodowa częściej pojawia się u tych mam, które nie czuły się gotowe na taką zmianę w swoim życiu lub od początku nie miały wiary, że sobie z tą zmianą poradzą. Matki te mają zazwyczaj niskie poczucie wartości, często czują się niekompetentne w nowej roli, są z siebie niezadowolone, nieustannie mają coś sobie do zarzucenia.

Objawy depresji poporodowej:

  • zaburzenia snu i łaknienia;
  • brak radości z kontaktów z dzieckiem;
  • poczucie niekompetencji, które nie mija w ciągu kilkunastu dni po porodzie;
  • objawy mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po porodzie;

Przyczyny depresji poporodowej

Przyczyny depresji poporodowej najczęściej łączą się znaczącą z niskim poczuciem wartości matki. Wysokie potrzeby dziecka, brak możliwości panowania nad każdą sytuacją, bycie przede wszystkim dla zaspakajania potrzeb małego człowieka, brak czasu dla siebie, niezadowolenie ze swojego wyglądu, znacząco przyczynia się do wystąpienia depresji poporodowej.

Leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa to poważny stan psychiczny, który należy leczyć. Niestety wiele kobiet ukrywa swój problem z powodu wstydu i poczucia winy, który wynika z braku radości z opieki nad niemowlakiem i niechęci do swojego dziecka. Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej zmniejsza się kiedy matka ma duże wsparcie ze strony rodziny, a w szczególności od ojca swojego dziecka. Ważne jest aby rodzice zajmowali się dzieckiem razem lub na zmianę. Wielu tatusiów ogranicza swoją pomoc do minimum z uwagi na pracę i zmęczenie z nią związane. Wspólna opieka nad dzieckiem zwiększa poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, matka czuje się też bardziej stabilna i pewna jako rodzic.

Kiedy jednak pojawi się depresja, nie można bagatelizować problemu i należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W stanach głębokiej depresji konieczna też będzie konsultacja u lekarza psychiatry oraz wprowadzenie farmakoterapii. W trakcie leczenie matki leczy się właściwie między innymi system rodzinny. Rodzina musi wprowadzić wiele zmian związanych z jej funkcjonowaniem, ojciec dziecka zachęcany jest do większego zaangażowania w opiekę nad dzieckiem. Matka na spotkaniach indywidualnych jest wspierana w sytuacjach, w których czuje się nie pewnie. Praca koncentruje się przede wszystkim na budowaniu stabilnego poczucia wartości pacjenta.

Należy pamiętać, że nie leczona depresja poporodowa pogłębia się i z czasem problemy nawarstwiają się. Dlatego niezmiernie ważna jest szybka reakcja.

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta