Pierwsza wizyta u seksuologa – czyli nie taki diabeł straszny

Pierwsza wizyta u seksuologa zwykle wiąże się z ogromnym stresem dla pacjenta. Ludzie bardzo często obawiają się mówić o swojej seksualności z powodu wstydu oraz lęków przed negatywną oceną. Warto jednak zaznaczyć, że seksuolog jest osobą, która doskonale wie o tych trudnościach, a dzięki swojej wiedzy i zdobytych kwalifikacjach, pomoże pacjentowi te opory przezwyciężyć. Ponadto spotkanie ze specjalistą jest często jedynym możliwym sposobem pokonania trudności z którymi pacjent mierzy się na co dzień.

Seksuolog to nie tylko „Pan lub Pani od seksu”, zakres tej dziedziny jest bardzo szeroki. Seksualność człowieka zaczyna tworzyć się już od najmłodszych lat życia, kiedy to lekarz wpisuje w metryczkę płeć dziecka. Następnie w toku rozwoju człowiek coraz bardziej poznaje siebie i swoją seksualność. Często na różnych etapach życia, mogą wyniknąć różnego rodzaju trudności, objawiające się problemami w życiu seksualnym. W momencie gdy dana osoba nie próbuje ich rozwiązać, rzutują one na tworzone przez nią związki i relacje.

Główną grupą pacjentów seksuologicznych są mężczyźni mający problem z utrzymaniem erekcji lub przedwczesnym wytryskiem, a także kobiety odczuwające niskie potrzeby seksualne, mające problem w osiągnięciu orgazmu, czy też odczuwające ból w momencie odbywania stosunku. Ponadto, do gabinetów seksuologicznych zgłaszają się pacjenci mający problemy z własną orientacją seksualną, poczuciem płci, uzależnieniem od seksu, problemami związanymi z awersją seksualną, bądź różnego rodzaju nietypowymi upodobaniami seksualnymi.

Zgłaszając się do specjalisty, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pierwszej wizyty. Wywiad seksuologiczny, przeprowadzany na wizycie w gabinecie, skupia się głównie na następujących aspektach funkcjonowania pacjenta:

  • biologiczno-medycznym (przyjmowane leki, przebyte choroby i zabiegi medyczne, ogólny stan zdrowia pacjenta)
  • psychologicznym (samopoczucie, stan psychiczny, przebyte choroby, orientacja seksualna, przekonania pacjenta dotyczące swojej seksualności)
  • społecznym (poczucie płci, rozwój seksualny pacjenta)
  • relacyjnym (związki oraz relacje pacjenta)

Każdy seksuolog, po przeprowadzeniu takiego wywiadu, może również, w celu lepszego zrozumienia problemu, poprosić pacjenta o wykonanie dodatkowych badań medycznych, takich jak badanie krwi, badania hormonalne, a także EKG, USG, rzadziej EEG czy MRI. Warto również, przed pierwszą wizytą przebadać się, w przypadku kobiet, u ginekologa, lub w przypadku mężczyzn u urologa. Pozwoli to na lepsze ukierunkowania leczenia.

Na koniec warto wspomnieć, iż często problemy seksualne wielu ludzi, wynikają z braku wiedzy na temat seksualności. Wizyta u seksuologa, nie wiąże się tylko i wyłącznie z terapią i leczeniem. Może mieć również charakter konsultacji, na której dzięki przeprowadzeniu odpowiedniej psychoedukacji, pacjent będzie w stanie sam rozwiązać swój problem.

Seksualność jest czymś zupełnie naturalnym, ma ją każdy z nas. Wiele osób, wstydzi się jednak o niej mówić na głos. Jest to ogromny błąd. Ponieważ tylko, dzięki stawieniu czoła problemowi i szczerej rozmowie, jesteśmy w stanie pokonać trudności związane z własną seksualnością, a także tworzyć satysfakcjonujące i trwałe relacje.

Warto skorzystać z możliwości konsultacji i w bezpiecznej atmosferze, panującej za drzwiami gabinetu, dać sobie przestrzeń na to, by wraz ze specjalistą, przyjrzeć się problemowi i wspólnie opracować sposób jego rozwiązania.

Sylwia Szulc
Psycholog, Seksuolog Kliniczny