Bezpłodność
Podłoże psychologiczne bezpłodności
Dzisiejsze czasy, gdzie pęd i szybkie tempo życia są niejako wpisane w nasz grafik sprawiają, że młodzi ludzie dopiero, po dłuższym funkcjonowaniu w stałym związku zaczynają myśleć o potomstwie. Chcemy mieć wszystko zaplanowane, bo to niejako daje nam poczucie bezpieczeństwa. Marzymy o tym żeby mieć kochającego partnera, dobrą i satysfakcjonująca pracę, mieszkanie/dom, dobry samochód, czas na dalekie i ciekawe podróże, a dopiero kiedy wszystkie te aspekty zostaną zaspokojone wówczas pojawia się myśl o potomstwie.
Oczywiście nie każdy ma tak wysokie oczekiwania jak te wymienione powyżej, ale jedno jest pewne: młodzi ludzie w dzisiejszych czasach mają silną potrzebę planowania swojej przyszłości i często nie potrafią radzić sobie z sytuacjami, kiedy ich plan się burzy. I często zdarza się tak, że plan „na życie” burzy się na etapie budowania rodziny i planowania potomstwa.
Problem bezpłodności, dotyczy coraz większej ilości związków.
Bardzo często zdarza się, iż przyczyny takiego stanu nie są jednoznaczne. Szereg wykonanych badań nie znajduje podłoża medycznego. I właśnie w takich sytuacjach lekarze zalecają kontakt z psychologiem/ psychoterapeutą, w celu próby znalezienia podłoża psychicznego.
Wiele badań psychologicznych wykazuje, że intensywne życie, stres, zła dieta, niskie poczucie własnej wartości, brak poczucia swojej kobiecości przyczynia się do problemu bezpłodności. Psychoterapia w takich sytuacjach jest bardzo wspierająca. Ma pozytywny wpływ na poczucie wartości, poczucie własnej kobiecości oraz pomaga przedefiniować nasze wartości, zrozumieć jak należy dbać o siebie. Oczywiście nie zawsze daje to gwarancje, iż zmiany te będą miały przełożenie na płodność pacjenta, ale pomimo wszystko poprawi to jakość naszego życia poprzez dwa sposoby:
Pierwszy:
Zajście w ciąże pozostając w zgodzie ze sobą, mając przepracowane swoje problemy, posiadając większy wgląd w siebie, co na etapie macierzyństwa jest bardzo pomocne.
Drugi:
Akceptacja tego, iż nie może się mieć własnych dzieci, przygotowanie się do alternatywnych możliwości posiadania dziecka (in vitro, adopcja) lub akceptacja życia bez dzieci.
Z problemem bezpłodności borykają się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.
Diagnoza dla nich bywa również bardzo trudna. Kiedy taki pacjent trafia do gabinetu, często słyszę: „czuję się tak jakby ktoś odebrał moją męskość”. I w tej sytuacji psychoterapia jest bardzo potrzebna i przydatna. Wsparcie psychologa pomoże nie zniszczyć swojego poczucia męskości, uchroni przed depresją, a być może w trakcie spotkań konieczne będzie przedefiniowanie swojego życia.
Pomoc psychologa w leczeniu bezpłodności
W sytuacji trudności z zajściem w ciąże wiele osób ukrywa swój problem, nie mówi o tym otwarcie. Pary obawiają się braku zrozumienia, nadmiernego dopytywania o kolejne próby, negatywnej oceny lub wręcz nadmiernego współczucia. Jednak niezmiernie ważne jest, aby dać sobie pomóc.
Wsparcie psychologiczne często pomaga przejść przez tą trudną sytuacją dużo łagodniej, z większą akceptacją siebie, swojej sytuacji, bez poczucia, że jest się kimś „gorszym”.