Kłótnie w związku
Wiele osób ma błędne wyobrażenie o dobrych relacjach. Chcielibyśmy się nie kłócić, prowadzić tak zwane spokojne, zgodne życie. Jednak należy pamiętać, że brak kłótni często jest wynikiem obojętności a nie zgody. Jeżeli para zgłaszająca się do gabinetu uskarża się na nadmierne kłótnie to tak naprawdę jest dobry sygnał dla terapeuty. To znaczy, że partnerom na sobie zależy, że istnieje między nimi więź. Kiedy kłótnie się kończą i pojawia się obojętność to ustaje więź.
Do przyczyn kłótni zalicza się następujące zdarzenia:
- krytyka
- wymagania wobec drugiej osoby
- postawa w rozmowie
- odrzucenie
Wszystkie kłótnie łączą się z emocjami. W jej trakcie właśnie nimi się kierujemy. W tym stanie przestajemy się kontrolować i potrafimy wypowiedź bardzo raniące drugą osobę słowa. Zdrowa kłótnia to taka, kiedy mówimy o tym co nas boli, nie atakujemy tu drugiej osoby. Posługujemy się zwrotami „jest mi przykro”, „boli mnie”.
Terapia uczy konstruktywnych rozmów, zdrowych konfliktów. Nie ma na celu wykluczenia ich całkowicie, one w związku są bardzo potrzebne. Sztuką jest umieć się kłócić w zdrowy i efekty sposób.
Dlatego warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego, kiedy w naszej relacji występuje coraz więcej konfliktów, które do niczego nie prowadzą. Często już po kilku wizytach w związku zauważalna jest wielka poprawa. Pary zaczynają siebie słuchać, a tym samym rozumieć swoje problemy.