Wpływ zaburzeń nerwicowych na związek

Zaburzenia nerwicowe mogą mieć istotny wpływ na związek partnerski.

Te zaburzenia charakteryzują się występowaniem silnych lęków, które mogą prowadzić do objawów takich jak: ataki paniki, niepokój, obsesje czy fobie. Do objawów zaburzeń lękowych również należą silne emocje, wybuchy złości o podłożu lęku.

Zaburzenia lękowe mogą wpływać na komunikację w relacji. Zauważalne są trudności w komunikacji, ponieważ lęki i obawy utrudniają wyrażanie uczuć, myśli i potrzeb. To sprawia, że partner/ partnerka czuje się odrzuca, zdezorientowana. Często też w pojawia się przemoc psychiczna o podłożu lęku.

Nasze niekontrolowane emocje, strach, wybuchy złości przyczyniają się również do zachowań, które można kategoryzować właśnie jako zachowania związane z formą przemocy względem partnera. Wynika to z nieradzenia sobie z lękiem przed porażką, niepowodzeniem czy codziennością.

Kolejnym problem jaki pojawia się w związku przy zaburzeniach nerwicowych są ograniczenia. Lęki prowadzą do ograniczeń pewnych aktywności, co może wpływać na życie codzienne partnerów. Następnie często w takich relacjach gdzie ktoś cierpi na zaburzenia lękowe pojawia się współzależność. Partner osoby dotkniętej chorobą często wchodzi w rolę wspierającą i zaczyna odgrywać istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu pacjenta.

Ważne jest aby partnerzy byli świadomi wpływu zaburzeń nerwicowych na związek i rozmawiali o swoich potrzebach i obawach. Wspólna praca nad zrozumieniem i wsparciem może pomóc w lepszym radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i budowaniu zdrowego i harmonijnego związku.

W miarę możliwości warto szukać również profesjonalnej pomocy terapeutycznej, która może dostarczyć narzędzi i strategii zarządzania zaburzeniami nerwicowymi.

Autor:

Agata Grobelna (Pacia)

psycholog, psychoterapeuta